Connectors > Phoenix-Contact-1987520
Phoenix Contact 1987520
| Part Number: | Phoenix Contact 1987520 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1987520 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB header; 13.5A; 400V; 13-position; MKKDSN 1 5/13 BK TS PAD | Phoenix Contact 1987520 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1987520 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB header; 13.5A; 400V; 13-position; MKKDSN 1 5/13 BK TS PAD | Phoenix Contact 1987520
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Black |
| Number of Pins | 26 |
| Current Rating | 13.5 A |
| Height | 22.6 mm |
| Length | 18.3 mm |
| Width | 65 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1987520
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the housing color of the connector?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.