Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987106
Phoenix Contact 1987106
| Part Number: | Phoenix Contact 1987106 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987106 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 16A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987106 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 16A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Height | 15.24 mm |
| Length | 9.5 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 18.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1987106
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
