Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987009
Phoenix Contact 1987009
| Part Number: | Phoenix Contact 1987009 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987009 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Terminal Block; 16A; 400V; 7 positions; MKDSN 2 5/ 7 VPE400 | Phoenix Contact 1987009 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987009 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Terminal Block; 16A; 400V; 7 positions; MKDSN 2 5/ 7 VPE400 | Phoenix Contact 1987009
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Current | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1987009
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
How many positions does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
