Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985959
Phoenix Contact 1985959
| Part Number: | Phoenix Contact 1985959 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985959 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole 16A Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985959 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole 16A Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.359987 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 16 A |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 9.5 mm |
| Height | 15 mm |
| Length | 9.5 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 18.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1985959
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and material of the housing?
How many pins does the terminal block have?
What is the maximum supply voltage and the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

