Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985250
Phoenix Contact 1985250
| Part Number: | Phoenix Contact 1985250 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985250 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 3.5mm 16AWG 400V 8A 8 Position COMBICON PTSA Series | Phoenix Contact 1985250 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1985250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 3.5mm 16AWG 400V 8A 8 Position COMBICON PTSA Series | Phoenix Contact 1985250
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 3.890008 g |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 12 mm |
| Height | 13.1 mm |
| Length | 12 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Width | 29.5 mm |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1985250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the pitch spacing of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
