Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984455
Phoenix Contact 1984455
| Part Number: | Phoenix Contact 1984455 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984455 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch P lug 26-14 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984455 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch P lug 26-14 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 10.180002 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 11 mm |
| Height | 11 mm |
| Length | 12.9 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1984455
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current and voltage rating of the terminal block?
Are there any alternative products available?
What is the physical dimension of the terminal block?
What is the product name and its specifications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
