Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984374
Phoenix Contact 1984374
| Part Number: | Phoenix Contact 1984374 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984374 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 8 POS 3.5mm Screw ST Cable Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1984374 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 8 POS 3.5mm Screw ST Cable Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 5.169989 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 8 A |
| Max Supply Voltage | 200 V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 12.9 mm |
| Height | 11 mm |
| Length | 12.9 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 28 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1984374
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the connector?
What is the maximum current rating and voltage rating of the connector?
What is the pitch and number of positions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
