Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981827
Phoenix Contact 1981827
| Part Number: | Phoenix Contact 1981827 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981827 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981827 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 15.459987 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1981827
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
How many positions does the terminal block have?
What is the maximum wire gauge that the terminal block can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.