Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981649
Phoenix Contact 1981649
| Part Number: | Phoenix Contact 1981649 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981649 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 5mm Invert Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1981649 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 5mm Invert Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 11.289999 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1981649
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
How many contacts does the terminal block have?
What is the maximum current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.