Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975778
Phoenix Contact 1975778
| Part Number: | Phoenix Contact 1975778 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975778 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 10 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975778 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 10 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 56.699046 g |
| Current | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1975778
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.