Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975749
Phoenix Contact 1975749
| Part Number: | Phoenix Contact 1975749 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975749 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 7 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975749 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 7 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 600.102706 g |
| Current | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal block?
How many positions per level does this terminal block have?
What is the maximum wire gauge that can be used with this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.