Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975710
Phoenix Contact 1975710
| Part Number: | Phoenix Contact 1975710 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975710 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 4 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975710 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 4 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Weight | 800.136941 g |
| Current | 41 A |
| Current Rating | 41 A |
| Max Current Rating | 41 A |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1975710
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1975710?
What is the color of Phoenix Contact 1975710?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1975710?
What is the maximum current rating of Phoenix Contact 1975710?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.