Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975707
Phoenix Contact 1975707
| Part Number: | Phoenix Contact 1975707 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975707 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 3 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975707 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 3 POS 7.62mm Screw RA Panel Mount 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Weight | 1.000171 kg |
| Current | 41 A |
| Current Rating | 41 A |
| Max Current Rating | 41 A |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 36.5 mm |
| Length | 38.08 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1975707
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product number for this terminal block?
What is the current rating of this terminal block?
What is the voltage rating of this terminal block?
What is the color of this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.