Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975079
Phoenix Contact 1975079
| Part Number: | Phoenix Contact 1975079 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975079 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1975079 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 138.000007 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 15 mm |
| Length | 10.78 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 25.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1975079
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the gender of the connector and how many contacts does it have?
What is the maximum wire gauge that this terminal block can accommodate?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.