Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974957
Phoenix Contact 1974957
| Part Number: | Phoenix Contact 1974957 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974957 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974957 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 5mm pitch Plug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 600.102706 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 4.5 mm |
| Length | 5.1 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1974957
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1974957?
What is the current rating of Phoenix Contact 1974957?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1974957?
How many contacts does Phoenix Contact 1974957 have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.