Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974436
Phoenix Contact 1974436
| Part Number: | Phoenix Contact 1974436 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974436 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block; Plug, Female Sockets; 4 positions; 0.197" (5.00mm) pitch; 12-30 AW | Phoenix Contact 1974436 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1974436 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block; Plug, Female Sockets; 4 positions; 0.197" (5.00mm) pitch; 12-30 AW | Phoenix Contact 1974436
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 1.999889 kg |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1974436
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
How many positions does the terminal block have?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.