Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1973291
Phoenix Contact 1973291
| Part Number: | Phoenix Contact 1973291 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1973291 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1973291 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 17.530013 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1973291
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1973291?
What is the color of the Phoenix Contact 1973291 terminal block?
What is the current rating of the Phoenix Contact 1973291 terminal block?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact 1973291 terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.