Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971073
Phoenix Contact 1971073
| Part Number: | Phoenix Contact 1971073 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971073 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971073 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1971073
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
How many contacts does the terminal block have?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.