Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971015
Phoenix Contact 1971015
| Part Number: | Phoenix Contact 1971015 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971015 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 12A 16 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1971015 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1971015 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5mm 12AWG 320V 12A 16 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1971015
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 15.5 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1971015
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the connector?
What is the maximum wire gauge that can be used with this connector?
How many positions does this connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.