Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1970883
Phoenix Contact 1970883
| Part Number: | Phoenix Contact 1970883 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1970883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1970883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 5mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 3.175147 kg |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 15.5 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1970883
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the color and material of the terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.