Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1969399
Phoenix Contact 1969399
| Part Number: | Phoenix Contact 1969399 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1969399 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 76A, 16mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1969399 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 76A, 16mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging, Plug-In |
| Weight | 37.530006 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 55 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 27.8 mm |
| Length | 43.68 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 44.1 mm |
| Wire Gauge (Max) | 6 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1969399
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that can be used with the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.