Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967799
Phoenix Contact 1967799
| Part Number: | Phoenix Contact 1967799 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967799 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.5mm pitch Pl ug 24-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967799 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 3.5mm pitch Pl ug 24-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1967799
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What is the contact plating material?
What is the mounting type of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
