Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967388
Phoenix Contact 1967388
| Part Number: | Phoenix Contact 1967388 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967388 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 3 POS 10.16mm Screw RA Cable Mount 76A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1967388 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 3 POS 10.16mm Screw RA Cable Mount 76A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging, Plug-In |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 55 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 76 A |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 41.5 mm |
| Height | 27.8 mm |
| Length | 41.5 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Stripping Length | 14 mm |
| Width | 41.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 6 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1967388
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this terminal block?
What is the voltage rating of this terminal block?
What is the color of this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

