Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1962668
Phoenix Contact 1962668
| Part Number: | Phoenix Contact 1962668 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1962668 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1962668 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch P lug 24-12AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 142.000011 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 22.1 mm |
| Height | 22.1 mm |
| Length | 25.7 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 40.76 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1962668
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size and number of positions for this terminal block?
What is the maximum current and voltage rating for this terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.