Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961863
Phoenix Contact 1961863
| Part Number: | Phoenix Contact 1961863 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961863 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Header; 8 Position; 8A; 160V; MCV 1 5/ 8-GR-3 5 THT | Phoenix Contact 1961863 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961863 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Header; 8 Position; 8A; 160V; MCV 1 5/ 8-GR-3 5 THT | Phoenix Contact 1961863
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 96.999991 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1961863
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.