Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961397
Phoenix Contact 1961397
| Part Number: | Phoenix Contact 1961397 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961397 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB Header; 10 Position; 8A; 160V; MC 1 5/10-GL-3 81 THT | Phoenix Contact 1961397 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961397 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB Header; 10 Position; 8A; 160V; MC 1 5/10-GL-3 81 THT | Phoenix Contact 1961397
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 3.169987 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1961397
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the connector?
What is the color of the connector?
What are the distributor options for purchasing this connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.