Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961203
Phoenix Contact 1961203
| Part Number: | Phoenix Contact 1961203 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961203 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 2.5mm pitch Th rough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1961203 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 2.5mm pitch Th rough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 7.979994 g |
| Current | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 32 V |
| Voltage Rating | 80 V |
| Pitch | 2.4892 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1961203
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any other similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.