Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1960466
Phoenix Contact 1960466
| Part Number: | Phoenix Contact 1960466 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1960466 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1960466 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 11 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1960466
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.