Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959985
Phoenix Contact 1959985
| Part Number: | Phoenix Contact 1959985 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959985 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959985 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 158 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1959985
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and contact plating of the terminal block?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
How is the terminal block packaged?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.