Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959532
Phoenix Contact 1959532
| Part Number: | Phoenix Contact 1959532 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959532 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959532 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 7 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 156.999999 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1959532
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the color of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.