Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959516
Phoenix Contact 1959516
| Part Number: | Phoenix Contact 1959516 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959516 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Tape |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1959516 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 12 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Tape
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 161.000004 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1959516
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the product?
How many positions does the header have?
What is the termination method for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.