Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1958892
Phoenix Contact 1958892
| Part Number: | Phoenix Contact 1958892 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1958892 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 5.08mm 12AWG 320V 12A 4 Position | Phoenix Contact 1958892 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1958892 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 5.08mm 12AWG 320V 12A 4 Position | Phoenix Contact 1958892
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Height | 20.94 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 25.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the wire gauge range for this connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.