Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956483
Phoenix Contact 1956483
| Part Number: | Phoenix Contact 1956483 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956483 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956483 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 10 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 156.999999 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1956483
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.