Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956140
Phoenix Contact 1956140
| Part Number: | Phoenix Contact 1956140 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956140 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1956140 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 150.999993 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1956140
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
