Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955688
Phoenix Contact 1955688
| Part Number: | Phoenix Contact 1955688 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955688 |
| Qty Available: | |
| Description: | Strip Terminal Block, 12A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955688 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Strip Terminal Block, 12A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 150.999993 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1955688
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
How many contacts does the terminal block have?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.