Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955219
Phoenix Contact 1955219
| Part Number: | Phoenix Contact 1955219 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955219 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1955219 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 5.08mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 148.999991 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 14.73 mm |
| Length | 39.7 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1955219
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal block?
How many contacts does the terminal block have?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.