Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1954566
Phoenix Contact 1954566
| Part Number: | Phoenix Contact 1954566 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1954566 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1954566 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 5.08mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 147.99999 g |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1954566
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this terminal block?
What is the voltage rating of this terminal block?
What is the pitch of this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.