Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1953952
Phoenix Contact 1953952
| Part Number: | Phoenix Contact 1953952 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1953952 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1953952 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 4.069999 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 4.4 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Length | 13.3 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1953952
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1953952?
What is the current rating of Phoenix Contact 1953952?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1953952?
What is the color of Phoenix Contact 1953952?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.