Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952937
Phoenix Contact 1952937
| Part Number: | Phoenix Contact 1952937 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952937 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952937 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 105 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 34 |
| Number of Positions Per Level | 17 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1952937
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
What is the color of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.