Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952649
Phoenix Contact 1952649
| Part Number: | Phoenix Contact 1952649 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952649 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952649 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 105 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 32 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1952649
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
