Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952416
Phoenix Contact 1952416
| Part Number: | Phoenix Contact 1952416 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952416 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 3.5mm pitch P lug 24-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952416 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 3.5mm pitch P lug 24-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 9.819991 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 17 |
| Number of Positions Per Level | 17 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 7.8 mm |
| Length | 22.9 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1952416
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
How does the terminal block terminate the wires?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
