Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952351
Phoenix Contact 1952351
| Part Number: | Phoenix Contact 1952351 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952351 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 3.5mm pitch P lug 24-16AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952351 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 3.5mm pitch P lug 24-16AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 6.369996 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Length | 22.9 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 39.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1952351
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight of the product?
What is the connector type and gender of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.