Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952241
Phoenix Contact 1952241
| Part Number: | Phoenix Contact 1952241 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952241 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1952241 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 3.5mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 105 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Height | 16 mm |
| Length | 15.2 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 38.7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1952241
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What are some similar products to this one?
Who are some distributors of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
