Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1951886
Phoenix Contact 1951886
| Part Number: | Phoenix Contact 1951886 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1951886 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 2 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1951886 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1951886 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Screw 5.08mm 12AWG 320V 12A 2 Position COMBICON MSTB Series | Phoenix Contact 1951886
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 3.820013 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1951886
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the maximum wire gauge that can be used with this connector?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.