Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1949306
Phoenix Contact 1949306
| Part Number: | Phoenix Contact 1949306 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1949306 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1949306 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 3.5mm pitch Th rough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.014007 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1949306
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
What is the pitch of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
