Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945465
Phoenix Contact 1945465
| Part Number: | Phoenix Contact 1945465 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945465 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Tape |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945465 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 3 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Tape
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.419999 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 250 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the pitch of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.