Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945119
Phoenix Contact 1945119
| Part Number: | Phoenix Contact 1945119 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945119 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pin Strip 3.5mm 20AWG 250V 8A 4 Position COMBICON PST Series | Phoenix Contact 1945119 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945119 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pin Strip 3.5mm 20AWG 250V 8A 4 Position COMBICON PST Series | Phoenix Contact 1945119
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 470.006744 mg |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 6 A |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Length | 14 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 10.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1945119
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the pitch spacing of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




