Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945106
Phoenix Contact 1945106
| Part Number: | Phoenix Contact 1945106 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945106 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pin Strip 3.5mm 20AWG 250V 8A 3 Position COMBICON PST Series | Phoenix Contact 1945106 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1945106 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pin Strip 3.5mm 20AWG 250V 8A 3 Position COMBICON PST Series | Phoenix Contact 1945106
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 339.995831 mg |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 6 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1945106
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the pitch of the product?
What is the product name and brand?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



