Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1943768
Phoenix Contact 1943768
| Part Number: | Phoenix Contact 1943768 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1943768 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Tape |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1943768 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header HDR 3 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Tape
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.559989 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1943768
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.