Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1942196
Phoenix Contact 1942196
| Part Number: | Phoenix Contact 1942196 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1942196 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Plug Push-In 5mm 12AWG 320V 16A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1942196 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1942196 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Plug Push-In 5mm 12AWG 320V 16A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1942196
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 10.23001 g |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1942196
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the wire gauge range supported by the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.